Top Horror
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Dawn of the Dead (1979) | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 2. | Shaun of the Dead | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 3. | Evil Dead 2 | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 4. | The Evil Dead (1983) | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 5. | The Texas Chainsaw Massacre (1974) | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 6. | Zombieland | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 7. | Carrie (1976) | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 8. | Misery | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 9. | Dawn of the Dead (2004) | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 10. | Poltergeist (1982) | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 11. | Deep Red ( Profondo rosso ) | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 12. | The Descent (2006) | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 13. | Army of Darkness | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 14. | Saw | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 15. | The Lost Boys | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 16. | Orphanage, The ( orfanato, El ) | 4.0/4 | 2.9/4 |



