Top Movie List
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Back to the Future | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 2. | Psycho (1960) | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 3. | King Kong (1933) | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 4. | Fight Club | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 5. | Jurassic Park | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 6. | The Shawshank Redemption | 4.0/4 | 3.5/4 | |
| 7. | Goodfellas | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 8. | Ferris Bueller's Day Off | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 9. | The Wizard of Oz (1939) | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 10. | The Breakfast Club | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 11. | Young Frankenstein | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 12. | Inception | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 13. | Slumdog Millionaire | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 14. | Citizen Kane | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 15. | Lost World: Jurassic Park | 4.0/4 | 2.5/4 | |
| 16. | Back to the Future Part II | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 17. | The Matrix | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 18. | Mean Streets | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 19. | Wall Street | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 20. | North by Northwest | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 21. | 2001: A Space Odyssey | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 22. | Minority Report | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 23. | ET: The Extra-Terrestrial | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 24. | Catch Me if You Can | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 25. | Raiders of the Lost Ark | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 26. | Jaws | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 27. | Saving Private Ryan | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 28. | Always (1985) | 4.0/4 | 2.6/4 | |
| 29. | Babyfever | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 30. | Can She Bake a Cherry Pie? | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 31. | Déjà Vu (1998) | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 32. | Eating | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 33. | Festival in Cannes | 4.0/4 | 2.6/4 | |
| 34. | Going Shopping | 4.0/4 | 2.7/4 | |
| 35. | Hollywood Dreams | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 36. | Irene in Time | 4.0/4 | 2.6/4 | |
| 37. | The Last Summer in the Hamptons | 4.0/4 | 2.7/4 | |
| 38. | New Year's Day (1989) | 4.0/4 | 2.7/4 | |
| 39. | A Safe Place | 4.0/4 | 2.6/4 | |
| 40. | Someone to Love (1987) | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 41. | Tracks (1977) | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 42. | Venice/Venice | 4.0/4 | 2.7/4 | |
| 43. | Sitting Ducks | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 44. | Vertigo (1958) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 45. | The Great Escape | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 46. | Casablanca | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 47. | The Day the Earth Stood Still (1951) | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 48. | Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring | N/A | 3.3/4 | |
| 49. | The Magnificent Seven (1960) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 50. | Men in Black (1997) | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 51. | Ocean's Eleven (2001) | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 52. | The Ring (2002) | N/A | 2.7/4 | |
| 53. | The Simpsons Movie | 4.0/4 | 2.7/4 | |
| 54. | Sister Act | 4.0/4 | 2.5/4 | |
| 55. | Unbreakable | N/A | 2.8/4 | |
| 56. | Dumb and Dumber | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 57. | Amadeus | 3.0/4 | 3.2/4 | |
| 58. | Independence Day (1996) | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 59. | Star Trek | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 60. | Rear Window | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 61. | Pee Wee's Big Adventure | 4.0/4 | 2.6/4 | |
| 62. | Death Wish (1974) | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 63. | Queen of the Lot | 4.0/4 | 2.8/4 |



