Top Drama
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add | 
|---|---|---|---|---|
| 1. | The Shawshank Redemption | 4.0/4 | 3.5/4 | |
| 2. | The Godfather | 4.0/4 | 3.5/4 | |
| 3. | Schindler's List | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 4. | One Flew Over the Cuckoo's Nest | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 5. | Pulp Fiction | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 6. | The Godfather: Part II | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 7. | Fight Club | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 8. | Goodfellas | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 9. | Citizen Kane | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 10. | 12 Angry Men (1957) | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 11. | To Kill a Mockingbird | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 12. | The Green Mile | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 13. | The Manchurian Candidate (1962) | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 14. | Raging Bull | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 15. | Million Dollar Baby (2004) | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 16. | Slumdog Millionaire | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 17. | Gran Torino | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 18. | Platoon | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 19. | Reservoir Dogs | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 20. | Full Metal Jacket | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 21. | Babyfever | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 22. | Heat (1995) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 23. | All the President's Men | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 24. | The Breakfast Club | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 25. | Roots (1977) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 26. | The Verdict (1982) | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 27. | Birdman of Alcatraz | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 28. | Malcolm X (1992) | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 29. | Someone to Love (1987) | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 30. | What Ever Happened to Baby Jane? | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 31. | Five Easy Pieces | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 32. | Almost Famous | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 33. | Frost/Nixon | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 34. | Doctor Zhivago | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 35. | Always (1985) | 4.0/4 | 2.6/4 | |
| 36. | A Few Good Men | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 37. | Venice/Venice | 4.0/4 | 2.7/4 | |
| 38. | Déjà Vu (1998) | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 39. | Tracks (1977) | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 40. | Hollywood Dreams | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 41. | Going Shopping | 4.0/4 | 2.7/4 | |
| 42. | Eating | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 43. | New Year's Day (1989) | 4.0/4 | 2.7/4 | |
| 44. | Irene in Time | 4.0/4 | 2.6/4 | |
| 45. | A Safe Place | 4.0/4 | 2.6/4 | |
| 46. | The Last Summer in the Hamptons | 4.0/4 | 2.7/4 | |
| 47. | Queen of the Lot | 4.0/4 | 2.8/4 | 



