Top Movie List
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Inception | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 2. | Wall Street: Money Never Sleeps | 4.0/4 | 2.5/4 | |
| 3. | The Time Traveler's Wife | 4.0/4 | 2.7/4 | |
| 4. | Avatar | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 5. | Up in the Air (2009) | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 6. | Michael Jackson's This is It | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 7. | Burn After Reading | 4.0/4 | 2.7/4 | |
| 8. | Mamma Mia! | 4.0/4 | 2.6/4 | |
| 9. | Righteous Kill | 4.0/4 | 2.4/4 | |
| 10. | Slumdog Millionaire | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 11. | American Gangster | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 12. | Michael Clayton | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 13. | Hairspray (2007) | 4.0/4 | 2.6/4 | |
| 14. | I Am Legend | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 15. | The Simpsons Movie | 4.0/4 | 2.7/4 | |
| 16. | The Devil Wears Prada | 4.0/4 | 2.7/4 | |
| 17. | Dreamgirls | 4.0/4 | 2.6/4 | |
| 18. | Akeelah and the Bee | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 19. | Crash (2005) | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 20. | Good Night, and Good Luck | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 21. | Capote | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 22. | Million Dollar Baby (2004) | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 23. | Saved! | 2.0/4 | 2.5/4 | |
| 24. | Runaway Jury | 4.0/4 | 2.7/4 | |
| 25. | Shattered Glass | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 26. | Spellbound (2003) | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 27. | Antwone Fisher | 4.0/4 | 2.7/4 | |
| 28. | Minority Report | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 29. | Star Trek: Nemesis | 4.0/4 | 2.5/4 | |
| 30. | Amy's Orgasm | 4.0/4 | 2.6/4 | |
| 31. | Analyze That | 4.0/4 | 2.4/4 | |
| 32. | Catch Me if You Can | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 33. | Ocean's Eleven (2001) | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 34. | Ali | 4.0/4 | 2.5/4 | |
| 35. | Monster's Ball | 4.0/4 | 2.7/4 | |
| 36. | Fight Club | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 37. | The Green Mile | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 38. | The Hurricane (1999) | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 39. | The Matrix | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 40. | Chris Rock: Bigger & Blacker | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 41. | Liberty Heights | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 42. | Saving Private Ryan | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 43. | Air Force One | 4.0/4 | 2.7/4 | |
| 44. | Men in Black (1997) | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 45. | Lost World: Jurassic Park | 4.0/4 | 2.5/4 | |
| 46. | Independence Day (1996) | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 47. | Michael Collins | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 48. | Executive Decision | 4.0/4 | 2.6/4 | |
| 49. | Star Trek: First Contact | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 50. | Heat (1995) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 51. | Pulp Fiction | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 52. | The Shawshank Redemption | 4.0/4 | 3.5/4 | |
| 53. | Jurassic Park | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 54. | Schindler's List | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 55. | A Few Good Men | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 56. | The Silence of the Lambs | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 57. | Boyz n the Hood | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 58. | The Godfather: Part III | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 59. | The Untouchables (1987) | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 60. | Man on Fire (1987) | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 61. | Wall Street | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 62. | No Way Out (1987) | 4.0/4 | 2.7/4 | |
| 63. | Full Metal Jacket | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 64. | Heat (1987) | 4.0/4 | 2.1/4 | |
| 65. | Platoon | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 66. | Ferris Bueller's Day Off | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 67. | Back to the Future | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 68. | The Breakfast Club | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 69. | Beverly Hills Cop | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 70. | Star Trek III: The Search for Spock | 4.0/4 | 2.7/4 | |
| 71. | All of Me (1984) | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 72. | The Big Chill | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 73. | Star Trek II: The Wrath of Khan | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 74. | The Verdict (1982) | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 75. | Escape from New York | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 76. | My Dinner With Andre | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 77. | Always (1985) | 4.0/4 | 2.6/4 | |
| 78. | Babyfever | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 79. | Can She Bake a Cherry Pie? | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 80. | Déjà Vu (1998) | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 81. | Eating | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 82. | Going Shopping | 4.0/4 | 2.7/4 | |
| 83. | Festival in Cannes | 4.0/4 | 2.6/4 | |
| 84. | Hollywood Dreams | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 85. | Irene in Time | 4.0/4 | 2.6/4 | |
| 86. | The Last Summer in the Hamptons | 4.0/4 | 2.7/4 | |
| 87. | New Year's Day (1989) | 4.0/4 | 2.7/4 | |
| 88. | A Safe Place | 4.0/4 | 2.6/4 | |
| 89. | Sitting Ducks | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 90. | Someone to Love (1987) | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 91. | Tracks (1977) | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 92. | Venice/Venice | 4.0/4 | 2.7/4 | |
| 93. | Goldfinger | 4.0/4 | 3.1/4 |



