Top Comedy
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add | 
|---|---|---|---|---|
| 1. | Ferris Bueller's Day Off | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 2. | Blazing Saddles | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 3. | Young Frankenstein | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 4. | The Breakfast Club | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 5. | Can She Bake a Cherry Pie? | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 6. | The Last Summer in the Hamptons | 4.0/4 | 2.7/4 | |
| 7. | Sabrina (1954) | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 8. | Up in the Air (2009) | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 9. | Beverly Hills Cop | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 10. | The Big Chill | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 11. | Slumdog Millionaire | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 12. | Ocean's Eleven (2001) | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 13. | Drive, He Said | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 14. | Chris Rock: Bigger & Blacker | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 15. | Liberty Heights | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 16. | Sitting Ducks | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 17. | Hollywood Dreams | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 18. | Babyfever | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 19. | Someone to Love (1987) | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 20. | Family Plot | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 21. | The Simpsons Movie | 4.0/4 | 2.7/4 | |
| 22. | Eating | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 23. | Barfly | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 24. | The Devil Wears Prada | 4.0/4 | 2.7/4 | |
| 25. | Festival in Cannes | 4.0/4 | 2.6/4 | |
| 26. | Irene in Time | 4.0/4 | 2.6/4 | |
| 27. | Burn After Reading | 4.0/4 | 2.7/4 | |
| 28. | All of Me (1984) | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 29. | Word Wars | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 30. | Hairspray (2007) | 4.0/4 | 2.6/4 | |
| 31. | Bringing Down the House | 4.0/4 | 2.5/4 | |
| 32. | New Year's Day (1989) | 4.0/4 | 2.7/4 | |
| 33. | Lilies of the Field | 4.0/4 | 2.9/4 | 



