Top Crime
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add | 
|---|---|---|---|---|
| 1. | Sitting Ducks | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 2. | The Godfather | 4.0/4 | 3.5/4 | |
| 3. | Goodfellas | 3.5/4 | 3.4/4 | |
| 4. | The Godfather: Part II | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 5. | Pulp Fiction | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 6. | Fight Club | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 7. | Dog Day Afternoon | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 8. | Heat (1995) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 9. | The Untouchables (1987) | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 10. | The Maltese Falcon (1941) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 11. | Catch Me if You Can | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 12. | Boyz n the Hood | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 13. | Man on Fire (2004) | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 14. | Collateral | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 15. | Wall Street | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 16. | Capote | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 17. | The Taking of Pelham One Two Three (1974) | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 18. | The Godfather: Part III | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 19. | Death Wish (1974) | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 20. | Burn After Reading | 4.0/4 | 2.7/4 | |
| 21. | John Q | 4.0/4 | 2.7/4 | |
| 22. | Beverly Hills Cop II | 4.0/4 | 2.6/4 | |
| 23. | Hostage (2005) | 4.0/4 | 2.6/4 | |
| 24. | Righteous Kill | 4.0/4 | 2.4/4 | |
| 25. | Serial Mom | 4.0/4 | 2.6/4 | |
| 26. | The Boston Strangler (1968) | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 27. | Analyze That | 4.0/4 | 2.4/4 | |
| 28. | Dark Blue | 4.0/4 | 2.6/4 | |
| 29. | Basic | 4.0/4 | 2.4/4 | |
| 30. | Menace II Society | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 31. | Murder by Numbers | 4.0/4 | 2.4/4 | 



