Top Documentary
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Bukowski: Born Into This | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 2. | Richard Pryor ...Here and Now | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 3. | Spellbound (2003) | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 4. | Chris Rock: Bigger & Blacker | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 5. | Michael Jackson's This is It | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 6. | Word Wars | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 7. | Standing in the Shadows of Motown | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 8. | Who is Henry Jaglom? | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 9. | Blue Collar Comedy Tour: The Movie | 4.0/4 | 2.6/4 | |
| 10. | The Original Kings of Comedy | 3.5/4 | 2.4/4 | |
| 11. | What the #$*! Do We (K)now!? ( What the Bleep Do We Know? ) | 4.0/4 | 2.3/4 |



