Top Romance
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add | 
|---|---|---|---|---|
| 1. | Gone with the Wind | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 2. | Casablanca | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 3. | Harold and Maude | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 4. | Doctor Zhivago | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 5. | Guess Who's Coming to Dinner | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 6. | Sabrina (1954) | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 7. | The Graduate | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 8. | West Side Story (1961) | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 9. | Always (1985) | 4.0/4 | 2.6/4 | |
| 10. | The Apartment | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 11. | The African Queen | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 12. | Déjà Vu (1998) | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 13. | Going Shopping | 4.0/4 | 2.7/4 | |
| 14. | Monster's Ball | 4.0/4 | 2.7/4 | |
| 15. | Finding Bliss | 4.0/4 | 2.7/4 | |
| 16. | Far from Heaven | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 17. | In America | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 18. | Mamma Mia! | 4.0/4 | 2.6/4 | |
| 19. | Something's Gotta Give | 4.0/4 | 2.6/4 | |
| 20. | Amy's Orgasm | 4.0/4 | 2.6/4 | |
| 21. | Oklahoma! | 4.0/4 | 2.7/4 | |
| 22. | Hollywood Dreams | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 23. | Irene in Time | 4.0/4 | 2.6/4 | |
| 24. | Can She Bake a Cherry Pie? | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 25. | Someone to Love (1987) | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 26. | Vanilla Sky | 4.0/4 | 2.4/4 | 



