Top Comedy
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Irene in Time | 4.0/4 | 2.6/4 | |
| 2. | Sabrina (1954) | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 3. | Harold and Maude | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 4. | Young Frankenstein | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 5. | Eating | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 6. | Festival in Cannes | 4.0/4 | 2.6/4 | |
| 7. | The Last Summer in the Hamptons | 4.0/4 | 2.7/4 | |
| 8. | Queen of the Lot | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 9. | Can She Bake a Cherry Pie? | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 10. | Someone to Love (1987) | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 11. | Sitting Ducks | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 12. | Babyfever | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 13. | All of Me (1984) | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 14. | Ferris Bueller's Day Off | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 15. | Some Like It Hot (1959) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 16. | Annie Hall | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 17. | The Breakfast Club | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 18. | The Philadelphia Story | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 19. | The Blues Brothers | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 20. | Up in the Air (2009) | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 21. | Finding Bliss | 4.0/4 | 2.7/4 | |
| 22. | Ocean's Eleven (2001) | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 23. | Harvey | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 24. | M*A*S*H | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 25. | Breakfast at Tiffany's | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 26. | Tootsie | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 27. | The Big Chill | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 28. | Bridesmaids (2011) | 4.0/4 | 2.9/4 |



