Top Crime
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | The Godfather | 4.0/4 | 3.5/4 | |
| 2. | Goodfellas | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 3. | The Godfather: Part II | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 4. | Pulp Fiction | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 5. | The Departed | 3.0/4 | 3.3/4 | |
| 6. | Heat (1995) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 7. | The Untouchables (1987) | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 8. | Catch Me if You Can | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 9. | Boyz n the Hood | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 10. | Compulsion (1959) | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 11. | American Gangster | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 12. | Man on Fire (2004) | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 13. | Collateral | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 14. | A Time to Kill (1996) | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 15. | Wall Street | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 16. | The Taking of Pelham One Two Three (1974) | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 17. | Menace II Society | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 18. | Thelma & Louise | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 19. | Capote | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 20. | The Godfather: Part III | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 21. | Sitting Ducks | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 22. | Helter Skelter (1976) | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 23. | Burn After Reading | 3.5/4 | 2.7/4 | |
| 24. | The Negotiator (1998) | 4.0/4 | 2.7/4 | |
| 25. | New Jack City | 4.0/4 | 2.7/4 |



