Best Apocalypse
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | 28 Days Later | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 2. | Night of the Living Dead (1968) | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 3. | Apocalypse Now | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 4. | Children of Men | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 5. | Reign of Fire | 3.5/4 | 2.4/4 | |
| 6. | Dawn of the Dead (1979) | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 7. | 12 Monkeys | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 8. | Mad Max 2: The Road Warrior | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 9. | The Matrix | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 10. | Terminator 2: Judgement Day | 2.5/4 | 3.2/4 | |
| 11. | Shaun of the Dead | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 12. | 28 Weeks Later | 3.5/4 | 2.7/4 | |
| 13. | Apocalypto | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 14. | I Am Legend | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 15. | Resident Evil: Extinction | 3.0/4 | 2.6/4 | |
| 16. | Blood Diamond | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 17. | Terminator Salvation | 2.5/4 | 2.6/4 | |
| 18. | X-Men: The Last Stand | 4.0/4 | 2.6/4 | |
| 19. | Dawn of the Dead (2004) | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 20. | The Terminator | 2.0/4 | 3.1/4 | |
| 21. | The Fifth Element | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 22. | The Day After Tomorrow | 2.0/4 | 2.6/4 | |
| 23. | Resident Evil (2002) | 2.5/4 | 2.7/4 | |
| 24. | Zombieland | 2.5/4 | 3.0/4 |



