favorite movies ever by Mr.Cinema

favorite movies ever

# Movie Title Rating Overall Add
1. Puppet Master (1989) 4.0/4 2.4/4
2. Jack Frost (1996) 3.0/4 2.0/4
3. Feast (2006) 4.0/4 2.4/4
4. Feast II: Sloppy Seconds 3.5/4 2.5/4
5. Feast III: The Happy Finish 3.0/4 2.3/4
6. The Goonies 3.5/4 3.1/4
7. V for Vendetta 3.0/4 3.0/4
8. Hatchet 3.5/4 2.6/4
9. The Evil Dead (1983) 3.5/4 3.0/4
10. Evil Dead 2 3.5/4 3.1/4
11. Army of Darkness 4.0/4 3.0/4
12. Monster Squad 4.0/4 2.7/4
13. Beetlejuice ( Beetle Juice ) 3.0/4 2.9/4
14. Predator (1987) 4.0/4 3.0/4
15. Who Framed Roger Rabbit? 3.5/4 2.9/4
16. Night of the Creeps 2.5/4 2.5/4
17. Small Soldiers 3.0/4 2.1/4
18. Mad Monster Party? 3.5/4 2.9/4
19. Batman (1989) 3.5/4 2.9/4
20. Tremors 4.0/4 2.7/4
21. Dog Soldiers 3.0/4 2.8/4
22. Sleepwalkers (1992) 2.5/4 2.1/4
23. Dead Poets' Society 4.0/4 3.1/4
24. Weird Science 4.0/4 2.7/4
25. Stripes 3.5/4 2.9/4
26. Full Metal Jacket 3.5/4 3.2/4
27. Bill & Ted's Excellent Adventure 4.0/4 2.7/4
28. Rad 2.5/4 2.1/4
29. Mystery Science Theatre 3000 3.5/4 2.9/4
30. Tales from the Crypt: Demon Knight 3.0/4 2.7/4
31. Men in Black (1997) 3.0/4 2.8/4
32. Christine (1983) 3.5/4 2.6/4
33. The League of Extraordinary Gentlemen 3.0/4 2.0/4
34. Smokey and the Bandit 3.5/4 2.8/4
35. The Toxic Avenger (1986) 3.5/4 2.3/4
36. The Outsiders (1983) 4.0/4 2.9/4
37. The Green Mile 3.5/4 3.3/4
38. The Burbs 3.0/4 2.6/4
39. Van Helsing 1.0/4 2.3/4
40. Liar Liar 3.5/4 2.6/4
41. Ace Ventura: Pet Detective 3.0/4 2.6/4
42. Me, Myself & Irene 2.0/4 2.3/4
43. Grosse Point Blank 3.0/4 2.8/4
44. Con Air 3.5/4 2.8/4
45. The Thin Red Line 3.5/4 2.9/4
46. Daybreakers 3.0/4 2.7/4
47. Sherlock Holmes (2009) 3.5/4 2.9/4
48. Snatch 4.0/4 3.1/4
49. Jason and the Argonauts 3.5/4 2.9/4
50. Westworld 2.5/4 2.8/4
51. Logan's Run 3.0/4 2.8/4
52. Red Dawn (1984) 4.0/4 2.6/4
53. Basket Case 2.0/4 2.2/4
54. Clash of the Titans (1981) 3.5/4 2.6/4
55. Species 3.0/4 2.2/4
56. Mars Attacks! 3.5/4 2.3/4
57. Scrooged (1988) 3.5/4 2.7/4
58. Kingpin 3.0/4 2.7/4
59. Tootsie 3.5/4 2.8/4
60. Ed Wood 3.5/4 3.0/4
61. City of Ember 3.0/4 2.6/4
62. Tenacious D in: The Pick of Destiny 3.5/4 2.3/4
63. Half Baked 3.0/4 2.7/4
64. The Princess Bride 3.5/4 3.2/4
65. Host, The ( Gwoemul ) 3.0/4 2.9/4
66. Yor: Hunter from the Future ( mondo di Yor, Il ) 3.5/4 2.1/4
67. Robowar - Robot da guerra 3.5/4 3.0/4
68. Strike Commando 3.5/4 2.7/4
69. Kung Pow: Enter the Fist 3.5/4 2.2/4
70. Mr. Magorium's Wonder Emporium 3.0/4 2.4/4
71. The Borrowers (1998) 2.5/4 2.4/4
72. The Birds (1963) 3.5/4 3.1/4
73. Oliver! 3.5/4 2.9/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name