Top Sci-Fi
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add | 
|---|---|---|---|---|
| 1. | The Matrix | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 2. | Alien | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 3. | Back to the Future | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 4. | 2001: A Space Odyssey | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 5. | Star Trek | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 6. | ET: The Extra-Terrestrial | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 7. | Avatar | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 8. | A Clockwork Orange | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 9. | The Day the Earth Stood Still (1951) | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 10. | Planet of the Apes (1968) | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 11. | Minority Report | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 12. | Independence Day (1996) | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 13. | Videodrome | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 14. | The Matrix Reloaded | 4.0/4 | 2.6/4 | |
| 15. | WarGames | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 16. | Soylent Green | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 17. | Children of the Damned | 4.0/4 | 2.7/4 | |
| 18. | Charly (1968) | 4.0/4 | 2.8/4 | 



