My Wish List by kapushon

My Wish List

# Movie Title Rating Overall Add
1. Seven Samurai, The ( Shichinin no samurai ) 4.0/4 3.3/4
2. The Godfather 4.0/4 3.5/4
3. The Godfather: Part II 4.0/4 3.4/4
4. The Godfather: Part III 3.5/4 2.8/4
5. The Shawshank Redemption 4.0/4 3.5/4
6. 12 Angry Men (1957) 4.0/4 3.4/4
7. Romeo + Juliet (1996) 3.5/4 2.7/4
8. Avatar 2.5/4 3.0/4
9. Inception 3.5/4 3.3/4
10. Shutter Island 3.5/4 3.1/4
11. District 9 4.0/4 3.0/4
12. Bamako 2.5/4 1.9/4
13. Storm (2009) 3.0/4 2.3/4
14. London River 3.0/4 2.3/4
15. New York, I Love You 2.0/4 2.1/4
16. Koktebel ( Roads to Koktebel ) 3.0/4 2.5/4
17. Black Cat, White Cat ( Crna macka, beli macor ) 3.0/4 2.9/4
18. Life is a Miracle ( Zivot je cudo ) 3.5/4 2.8/4
19. The Pianist 3.5/4 3.2/4
20. Oliver Twist (2005) 2.5/4 3.0/4
21. The Killing Room 2.0/4 1.9/4
22. Breakfast at Tiffany's 3.5/4 3.1/4
23. Forrest Gump 3.5/4 3.3/4
24. Toy Story 3 4.0/4 3.3/4
25. Wall-E 4.0/4 3.2/4
26. Up (2009) 3.5/4 3.3/4
27. Rain Man 3.0/4 3.1/4
28. Spider-Man 2.0/4 2.9/4
29. The Terminator 3.0/4 3.1/4
30. Lord of the Rings: The Two Towers 3.5/4 3.3/4
31. Jurassic Park 3.0/4 3.2/4
32. I Am Legend 3.5/4 2.8/4
33. Sin City 2.5/4 3.0/4
34. Armageddon 2.0/4 2.6/4
35. Independence Day (1996) 3.0/4 2.8/4
36. Willy Wonka & the Chocolate Factory 3.0/4 3.1/4
37. Zombieland 2.5/4 3.0/4
38. Ice Age 2.0/4 2.9/4
39. Jaws 3.0/4 3.2/4
40. Toy Story 3.0/4 3.3/4
41. Toy Story 2 3.0/4 3.1/4
42. Terminator 2: Judgement Day 4.0/4 3.2/4
43. The Dark Knight 2.5/4 3.4/4
44. Kill Bill: Volume 1 3.0/4 3.0/4
45. Back to the Future Part II 3.5/4 3.0/4
46. The Matrix 3.0/4 3.2/4
47. The Matrix Reloaded 2.5/4 2.6/4
48. The Matrix Revolutions 3.0/4 2.5/4
49. Ratatouille 3.5/4 3.1/4
50. The Incredibles 3.0/4 3.1/4
51. Saving Private Ryan 2.5/4 3.3/4
52. Back to the Future 4.0/4 3.3/4
53. Spider-Man 2 2.0/4 2.9/4
54. Jurassic Park 3 2.0/4 2.3/4
55. Back to the Future Part III 3.0/4 2.8/4
56. Pearl Harbor 2.5/4 2.3/4
57. Men in Black (1997) 3.0/4 2.8/4
58. Harry Potter and the Order of the Phoenix 2.0/4 3.0/4
59. Kung Fu Panda 1.5/4 3.0/4
60. Hamlet (1990) 3.5/4 2.7/4
61. Lord of the Rings: The Return of the King 3.0/4 3.4/4
62. Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 3.5/4 3.3/4
63. Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2.0/4 3.1/4
64. The War of the Worlds (2005) 2.0/4 2.6/4
65. Chorus, The ( choristes, Les ) 4.0/4 3.0/4
66. Shrek 2.0/4 3.1/4
67. Ghostbusters (1984) 3.0/4 3.1/4
68. Slumdog Millionaire 3.5/4 3.1/4
69. 300 3.0/4 2.9/4
70. American Gangster 3.0/4 3.0/4
71. The Transformers (2007) 2.5/4 2.8/4
72. The Simpsons Movie 2.0/4 2.7/4
73. Ice Age: The Meltdown 1.5/4 2.7/4
74. The Bourne Ultimatum 2.0/4 3.2/4
75. Iron Man (2008) 3.0/4 3.1/4
76. Finding Nemo 3.0/4 3.2/4
77. Inglourious Basterds (2009) 3.5/4 3.2/4
78. Casino Royale (2006) 3.0/4 3.1/4
79. Ashes of Time ( Dung che sai duk ) 3.0/4 2.7/4
80. Pulp Fiction 3.5/4 3.4/4
81. City of God ( Cidade de Deus ) 3.0/4 3.3/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name