Top Movie List
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | 5 Centimeters per Second ( Byôsoku 5 senchimêtoru ) | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 2. | Girl Who Leapt Through Time, The ( Toki o kakeru shôjo ) | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 3. | Spirited Away ( Sen to Chihiro no kamikakushi ) | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 4. | Death Note ( Desu nôto ) | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 5. | Voices of a Distant Star ( Hoshi no koe ) | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 6. | The Shawshank Redemption | 4.0/4 | 3.5/4 | |
| 7. | The Dark Knight | 3.5/4 | 3.4/4 | |
| 8. | The Matrix | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 9. | Goodfellas | 3.5/4 | 3.4/4 | |
| 10. | Die Hard | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 11. | Batman Begins | 3.5/4 | 3.1/4 |



