Best Picture Oscar Winners Seen by Naveen

Best Picture Oscar Winners Seen

# Movie Title Rating Overall Add
1. Spotlight 3.0/4 3.3/4
2. Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance) 2.5/4 3.2/4
3. 12 Years a Slave 0.5/4 3.3/4
4. Argo 3.0/4 3.1/4
5. The Artist 3.5/4 3.2/4
6. The King's Speech 3.0/4 3.2/4
7. The Hurt Locker 2.5/4 3.1/4
8. Slumdog Millionaire 4.0/4 3.1/4
9. No Country for Old Men 3.0/4 3.2/4
10. The Departed 1.5/4 3.3/4
11. Crash (2005) 3.0/4 2.9/4
12. Million Dollar Baby (2004) 3.0/4 3.1/4
13. Lord of the Rings: The Return of the King 4.0/4 3.4/4
14. Chicago (2002) 2.5/4 2.8/4
15. A Beautiful Mind 3.5/4 3.1/4
16. Gladiator (2000) 3.0/4 3.2/4
17. American Beauty 3.5/4 3.1/4
18. Shakespeare in Love 3.0/4 2.8/4
19. Titanic (1997) 3.5/4 3.0/4
20. The English Patient 2.5/4 2.9/4
21. Braveheart (1995) 4.0/4 3.2/4
22. Forrest Gump 3.5/4 3.3/4
23. Schindler's List 3.5/4 3.4/4
24. Unforgiven (1992) 3.0/4 3.3/4
25. The Silence of the Lambs 3.5/4 3.4/4
26. Dances with Wolves 3.5/4 3.1/4
27. Rain Man 2.5/4 3.1/4
28. The Last Emperor 2.5/4 3.0/4
29. Platoon 0.5/4 3.2/4
30. Amadeus 3.5/4 3.2/4
31. Gandhi 3.5/4 3.1/4
32. Chariots of Fire 3.5/4 2.8/4
33. Annie Hall 3.0/4 3.1/4
34. Rocky (1976) 2.5/4 3.2/4
35. One Flew Over the Cuckoo's Nest 3.0/4 3.4/4
36. The Godfather: Part II 2.5/4 3.4/4
37. The Godfather 3.5/4 3.5/4
38. The French Connection 2.5/4 3.1/4
39. Patton 3.0/4 3.1/4
40. The Sound of Music 4.0/4 3.1/4
41. Lawrence of Arabia 3.0/4 3.3/4
42. Ben-Hur (1959) 4.0/4 3.2/4
43. The Greatest Show on Earth 1.5/4 2.4/4
44. The Bridge on the River Kwai 4.0/4 3.2/4
45. Casablanca 4.0/4 3.3/4
46. Gone with the Wind 2.0/4 3.2/4
47. All Quiet on the Western Front (1930) 4.0/4 3.0/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name