Top Movie List
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add | 
|---|---|---|---|---|
| 1. | Seven Samurai, The ( Shichinin no samurai ) | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 2. | Paprika | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 3. | Akira | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 4. | City of God ( Cidade de Deus ) | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 5. | My Neighbor Totoro ( Tonari no Totoro ) | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 6. | Spirited Away ( Sen to Chihiro no kamikakushi ) | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 7. | Fight Club | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 8. | Pulp Fiction | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 9. | Ponyo on the Cliff ( Gake no ue no Ponyo ) | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 10. | Porco Rosso ( Kurenai no buta ) | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 11. | Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 12. | Lupin III: The Castle of Cagliostro ( Rupan sansei: Kariosutoro no shiro ) | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 13. | Apocalypse Now | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 14. | Amélie ( Fabuleux destin d'Amélie Poulain, Le ) | 4.0/4 | 3.1/4 | 



