Top Movie List
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | What About Bob? | N/A | 2.8/4 | |
| 2. | Sicko | N/A | 2.9/4 | |
| 3. | JFK | N/A | 3.0/4 | |
| 4. | Schindler's List | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 5. | One Flew Over the Cuckoo's Nest | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 6. | 12 Angry Men (1957) | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 7. | To Kill a Mockingbird | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 8. | It's a Wonderful Life | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 9. | Platoon | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 10. | Stand by Me | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 11. | Good Will Hunting | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 12. | Crimes of the Heart | N/A | 2.6/4 | |
| 13. | Amadeus | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 14. | The Breakfast Club | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 15. | Little Miss Sunshine | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 16. | Glory (1989) | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 17. | Network (1976) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 18. | Doubt | N/A | 3.1/4 | |
| 19. | Roots (1977) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 20. | Dead Poets' Society | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 21. | Big Fish (2003) | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 22. | Crash (2005) | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 23. | A Beautiful Mind | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 24. | The End of America | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 25. | The Last Waltz (1978) | 4.0/4 | 3.0/4 |



