Top Mystery Movie List by T.A.Khan

Top Mystery

# Movie Title Rating Overall Add
1. Rear Window 3.5/4 3.3/4
2. Citizen Kane 3.0/4 3.3/4
3. The Prestige (2006) 3.5/4 3.1/4
4. JFK 3.0/4 3.0/4
5. North by Northwest 3.0/4 3.3/4
6. Vertigo (1958) 3.0/4 3.2/4
7. The Green Mile 3.0/4 3.3/4
8. Psycho (1960) 3.0/4 3.3/4
9. The Usual Suspects 2.5/4 3.3/4
10. Chinatown 2.5/4 3.2/4
11. The Third Man 3.0/4 3.2/4
12. Dial M for Murder 3.0/4 3.2/4
13. L.A. Confidential 2.5/4 3.2/4
14. Shutter Island 3.0/4 3.1/4
15. Anatomy of a Murder 3.0/4 3.1/4
16. Gone Baby Gone 2.5/4 3.0/4
17. The Illusionist (2006) 3.0/4 2.9/4
18. The Game (1997) 2.5/4 3.0/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name