Top Western
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Unforgiven (1992) | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 2. | Good, the Bad and the Ugly, The ( buono, il brutto, il cattivo, Il ) | 2.5/4 | 3.4/4 | |
| 3. | The Searchers | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 4. | The Magnificent Seven (1960) | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 5. | Once Upon a Time in the West | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 6. | Tombstone | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 7. | Butch Cassidy and the Sundance Kid | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 8. | 3:10 to Yuma (2007) | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 9. | The Man Who Shot Liberty Valance | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 10. | True Grit (2010) | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 11. | High Noon | 2.5/4 | 3.2/4 | |
| 12. | Dances with Wolves | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 13. | The Wild Bunch | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 14. | The Outlaw Josey Wales | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 15. | High Plains Drifter | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 16. | The Cowboys (1972) | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 17. | Lonesome Dove | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 18. | True Grit (1969) | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 19. | Shane | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 20. | Red River (1948) | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 21. | The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 22. | The Shootist | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 23. | Young Guns (1988) | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 24. | The Ox-Bow Incident | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 25. | The Jack Bull | 3.0/4 | 2.5/4 | |
| 26. | Open Range | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 27. | Pat Garrett and Billy the Kid | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 28. | Silverado | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 29. | Nevada Smith | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 30. | Winchester '73 | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 31. | The Gunfighter (1950) | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 32. | The Long Riders | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 33. | Bite the Bullet | 3.5/4 | 2.5/4 | |
| 34. | The Professionals (1966) | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 35. | Bad Company (1972) | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 36. | Bend of the River | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 37. | Ride the High Country | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 38. | Hombre | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 39. | Appaloosa (2008) | 3.5/4 | 2.6/4 | |
| 40. | The Culpepper Cattle Co. | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 41. | Lonely Are the Brave | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 42. | The Westerner (1940) | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 43. | Will Penny | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 44. | The Man from Laramie | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 45. | Viva Zapata! | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 46. | Valdez is Coming | 3.0/4 | 2.6/4 | |
| 47. | Duel in the Sun | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 48. | Joe Kidd | 3.0/4 | 2.6/4 | |
| 49. | The Missouri Breaks | 3.0/4 | 2.3/4 | |
| 50. | Lawman | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 51. | One-Eyed Jacks | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 52. | Cheyenne Autumn | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 53. | Ride With the Devil | 3.0/4 | 2.2/4 | |
| 54. | Chato's Land | 3.0/4 | 2.6/4 | |
| 55. | Cowboy (1958) | 3.0/4 | 2.3/4 | |
| 56. | A Man Called Horse | 2.5/4 | 2.8/4 | |
| 57. | The Far Country | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 58. | Ulzana's Raid | 2.5/4 | 2.6/4 | |
| 59. | Rio Grande (1950) | 2.5/4 | 2.8/4 | |
| 60. | She Wore a Yellow Ribbon | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 61. | Fort Apache | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 62. | Quigley Down Under | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 63. | The Outrage (1964) | 2.5/4 | 2.5/4 | |
| 64. | Ride in the Whirlwind | 2.5/4 | 2.3/4 | |
| 65. | The Violent Men | 3.0/4 | 2.4/4 | |
| 66. | The Tin Star | 2.5/4 | 2.6/4 | |
| 67. | The Naked Spur | 3.0/4 | 2.6/4 | |
| 68. | Apache | 2.5/4 | 2.5/4 | |
| 69. | Night Passage | 2.5/4 | 2.4/4 | |
| 70. | Vera Cruz | 2.5/4 | 2.7/4 | |
| 71. | Three Violent People | 2.5/4 | 2.2/4 | |
| 72. | The Sheepman | 3.0/4 | 2.4/4 | |
| 73. | The Bravados | 3.0/4 | 2.5/4 | |
| 74. | Branded (1950) | 2.5/4 | 2.0/4 | |
| 75. | Only the Valiant | 3.0/4 | 2.6/4 | |
| 76. | Alvarez Kelly | 2.5/4 | 2.3/4 | |
| 77. | The Appaloosa (1966) | 2.5/4 | 2.4/4 | |
| 78. | Broken Lance | 2.5/4 | 2.5/4 | |
| 79. | The Stalking Moon | 3.0/4 | 2.4/4 | |
| 80. | Yellow Sky | 2.5/4 | 2.6/4 | |
| 81. | The Indian Fighter | 2.5/4 | 2.4/4 |



