Top Movie List by kustaa

Top Movie List

# Movie Title Rating Overall Add
1. Seventh Seal, The ( Det Sjunde inseglet ) 4.0/4 3.2/4
2. Blade Runner 4.0/4 3.2/4
3. Stalker 4.0/4 3.2/4
4. Good, the Bad and the Ugly, The ( buono, il brutto, il cattivo, Il ) 4.0/4 3.4/4
5. Andrey Rublyov ( Andrei Rublev ) 4.0/4 3.0/4
6. Seven Samurai, The ( Shichinin no samurai ) 4.0/4 3.3/4
7. Wild Strawberries ( Smultronstället ) 4.0/4 3.2/4
8. Once Upon a Time in the West 4.0/4 3.2/4
9. Metropolis (1927) 4.0/4 3.2/4
10. 8 1/2 4.0/4 3.2/4
11. World of Apu , The ( Apur Sansar ) 4.0/4 3.1/4
12. Aguirre, Wrath of God ( Aguirre, der Zorn Gottes ) 4.0/4 3.2/4
13. Ran 4.0/4 3.2/4
14. Exterminating Angel, The ( ángel exterminador, El ) 4.0/4 3.1/4
15. Modern Times 4.0/4 3.3/4
16. Beauty and the Beast ( belle et la bête, La - 1946 ) 4.0/4 3.0/4
17. Discreet Charm of the Bourgeoisie, The ( Charme discret de la bourgeoisie, Le ) 4.0/4 3.0/4
18. The Kid (1921) 4.0/4 3.1/4
19. Vertigo (1958) 4.0/4 3.2/4
20. M (1933) 4.0/4 3.3/4
21. Solyaris ( Solaris ) 4.0/4 3.0/4
22. Dersu Uzala 4.0/4 3.1/4
23. Unvanquished, The ( Aparajito ) 4.0/4 3.1/4
24. Song of the Little Road ( Pather Panchali ) 4.0/4 3.1/4
25. Mirror, The ( Zerkalo ) 4.0/4 3.1/4
26. Fanny and Alexander 4.0/4 3.1/4
27. Young and the Damned , The aka Forgotten Ones ( olvidados, Los ) 4.0/4 2.9/4
28. Ivan's Childhood ( Ivanovo detstvo ) 4.0/4 3.0/4
29. Nazarin ( Nazarín ) 4.0/4 2.8/4
30. Yojimbo 4.0/4 3.2/4
31. For a Few Dollars More ( Per qualche dollaro in più ) 4.0/4 3.2/4
32. City Lights 4.0/4 3.3/4
33. Duck, You Sucker ( Giù la testa ) 4.0/4 2.9/4
34. Nostalghia ( Nostalgiya ) 4.0/4 2.8/4
35. Viridiana 4.0/4 3.0/4
36. Sacrifice, The ( Offret ) 4.0/4 2.8/4
37. Umberto D 4.0/4 3.1/4
38. Monsieur Verdoux 4.0/4 2.8/4
39. Scenes from a Marriage ( Scener ur ett äktenskap ) 4.0/4 3.0/4
40. Bicycle Thieves ( Ladri di biciclette ) 4.0/4 3.2/4
41. Rebecca (1940) 4.0/4 3.1/4
42. Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb 4.0/4 3.2/4
43. Notorious (1946) 4.0/4 3.2/4
44. 400 Blows, The ( quatre cents coups, Les ) 4.0/4 3.2/4
45. Tokyo Story ( Tôkyô monogatari ) 4.0/4 3.1/4
46. Fitzcarraldo 4.0/4 2.9/4
47. The Great Dictator 4.0/4 3.3/4
48. Paths of Glory 4.0/4 3.3/4
49. Alphaville, a Strange Adventure of Lemmy Caution ( Alphaville, une étrange aventure de Lemmy Caution ) 4.0/4 2.9/4
50. Fistful of Dollars, A ( Per un pugno di dollari ) 4.0/4 3.1/4

Recent Comments

Sandy Toksvik
Sandy Toksvik
Movie Star

Sandy Toksvik - wrote on 09/12/07 at 04:10 PM CT

Top Movie List comment

We have so much in common waxy. In another life we could have been brothers,

Allison
Allison
Movie God

Allison - wrote on 09/06/07 at 01:55 PM CT

Top Movie List comment

so is like 50 the limit for everyone's lists? grr.

Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name