My Personal 10 Favorites by Ingmar Bergman
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Cries and Whispers ( Viskningar och rop ) | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 2. | Winter Light ( Nattvardsgästerna ) | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 3. | Wild Strawberries ( Smultronstället ) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 4. | Fanny and Alexander | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 5. | Passion of Anna, The ( passion, En ) | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 6. | Virgin Spring, The ( Jungfrukällan ) | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 7. | Persona ( Kinematografi ) | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 8. | Silence, The ( Tystnaden ) | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 9. | Scenes from a Marriage ( Scener ur ett äktenskap ) | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 10. | Seventh Seal, The ( Det Sjunde inseglet ) | 3.5/4 | 3.2/4 |



