Best of the 50's
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Seven Samurai, The ( Shichinin no samurai ) | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 2. | Vertigo (1958) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 3. | Wild Strawberries ( Smultronstället ) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 4. | On the Waterfront | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 5. | Tokyo Story ( Tôkyô monogatari ) | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 6. | The Searchers | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 7. | Some Like It Hot (1959) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 8. | Breathless ( À Bout de souffle ) | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 9. | Seventh Seal, The ( Det Sjunde inseglet ) | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 10. | Singin' in the Rain | 4.0/4 | 3.2/4 |



