Favorite Directors (Listed By Best Film)
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Seven Samurai, The ( Shichinin no samurai ) | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 2. | Cries and Whispers ( Viskningar och rop ) | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 3. | 2001: A Space Odyssey | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 4. | dolce vita, La | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 5. | Exterminating Angel, The ( ángel exterminador, El ) | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 6. | Vertigo (1958) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 7. | Taxi Driver (1976) | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 8. | Ali: Fear Eats the Soul ( Angst essen Seele auf ) | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 9. | There Will Be Blood | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 10. | Some Like It Hot (1959) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 11. | A History of Violence | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 12. | Fargo (1996) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 13. | Blue Velvet | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 14. | Annie Hall | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 15. | Solyaris ( Solaris ) | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 16. | Chinatown | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 17. | Rules of the Game, The ( règle du jeu, La ) | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 18. | Aguirre, Wrath of God ( Aguirre, der Zorn Gottes ) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 19. | The Life and Death of Colonel Blimp | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 20. | Citizen Kane | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 21. | Metropolis (1927) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 22. | Se7en | 4.0/4 | 3.3/4 |



