Dreamlike
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Atalante, L' | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 2. | Exterminating Angel, The ( ángel exterminador, El ) | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 3. | Road, The ( strada, La ) | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 4. | The Elephant Man | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 5. | Eternal Sunshine of the Spotless Mind | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 6. | Beauty and the Beast ( belle et la bête, La - 1946 ) | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 7. | The Night of the Hunter | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 8. | Picnic at Hanging Rock | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 9. | Don't Look Now | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 10. | The Saddest Music in the World | 3.0/4 | 2.6/4 |



