Top Ozu
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Tokyo Story ( Tôkyô monogatari ) | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 2. | Floating Weeds ( Ukigusa ) | 3.5/4 | 2.6/4 | |
| 3. | Late Spring ( Banshun ) | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 4. | Early Summer ( Bakushû ) | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 5. | End of Summer, The ( Kohayagawa-ke no aki ) | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 6. | Equinox Flower ( Higanbana ) | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 7. | Early Spring ( Soshun ) | 3.5/4 | 2.4/4 | |
| 8. | Tokyo Twilight ( Tôkyô boshoku ) | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 9. | Late Autumn ( Akibiyori ) | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 10. | An Autumn Afternoon ( Sanma no aji ) | 3.0/4 | 2.9/4 |



