Best Books/Best Movies
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Great Expectations (1947) | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 2. | The Remains of the Day | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 3. | The Grapes of Wrath | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 4. | The Sweet Hereafter | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 5. | The Last Picture Show | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 6. | The Maltese Falcon (1941) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 7. | Oliver Twist (1951) | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 8. | The Accidental Tourist | 3.5/4 | 2.7/4 | |
| 9. | To Kill a Mockingbird | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 10. | The Quiet American (2002) | 3.5/4 | 2.6/4 |



