Top Crime
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | The Maltese Falcon (1941) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 2. | White Heat | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 3. | I Am a Fugitive from a Chain Gang | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 4. | The Ladykillers (1956) | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 5. | Take the Money and Run | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 6. | Little Caesar | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 7. | The Godfather | 3.0/4 | 3.5/4 | |
| 8. | The Public Enemy (1931) | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 9. | Dial M for Murder | 3.0/4 | 3.2/4 | |
| 10. | The Hot Rock | 3.0/4 | 2.7/4 |



