Halls of Academe
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | The Browning Version (1951) | 3.5/4 | 2.6/4 | |
| 2. | Who's Afraid of Virginia Woolf? | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 3. | National Lampoon's Animal House | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 4. | Dead Poets' Society | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 5. | Educating Rita | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 6. | To Sir, With Love | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 7. | Au revoir les enfants | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 8. | The Paper Chase | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 9. | School Daze | 3.0/4 | 2.3/4 | |
| 10. | Zero for Conduct ( Zéro de conduite: Jeunes diables au collège ) | 3.0/4 | 2.9/4 |



