"...a little off..."
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Taxi Driver (1976) | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 2. | Strangers on a Train | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 3. | The King of Comedy (1983) | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 4. | The Night of the Hunter | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 5. | Cape Fear (1962) | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 6. | Enron: The Smartest Guys in the Room | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 7. | Story of Adèle H., The ( Histoire d'Adèle H., L' ) | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 8. | The Last King of Scotland | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 9. | Mr. Death: The Rise and Fall of Fred A. Leuchter, Jr. | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 10. | The Executioner's Song | 3.0/4 | 2.7/4 |



