Top Thriller
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | North by Northwest | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 2. | Vertigo (1958) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 3. | Rear Window | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 4. | The Manchurian Candidate (1962) | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 5. | M (1933) | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 6. | The Silence of the Lambs | 3.5/4 | 3.4/4 | |
| 7. | Strangers on a Train | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 8. | The Night of the Hunter | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 9. | Cape Fear (1962) | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 10. | Shadow of a Doubt (1943) | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 11. | Jaws | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 12. | Psycho (1960) | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 13. | Peeping Tom (1962) | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 14. | Taxi Driver (1976) | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 15. | Notorious (1946) | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 16. | The Shining (1980) | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 17. | Godson, The ( Samouraï, Le ) | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 18. | Touch of Evil | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 19. | Dial M for Murder | 3.0/4 | 3.2/4 | |
| 20. | The Killing (1956) | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 21. | The Third Man | 3.0/4 | 3.2/4 |
Recent Comments
goodfellamike - wrote on 04/23/08 at 09:04 AM CT
Top Thriller List comment
I LOVE this list. And not just because you're top thriller is my favorite movie of all-time. I especially like to see M, Night of the Hunter and Touch of Evil rank so high.




