Top Animation
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | The Lion King (1994) | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 2. | Toy Story | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 3. | Fantasia | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 4. | Bambi | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 5. | Aladdin (1992) | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 6. | Akira | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 7. | Beauty and the Beast (1991) | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 8. | Snow White and the Seven Dwarfs | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 9. | Peter Pan (1953) | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 10. | The Iron Giant | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 11. | Finding Nemo | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 12. | Lupin III: The Castle of Cagliostro ( Rupan sansei: Kariosutoro no shiro ) | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 13. | Ice Age | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 14. | The Hunchback of Notre Dame (1996) | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 15. | Toy Story 2 | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 16. | Ghost in the Shell ( Kôkaku kidôtai ) | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 17. | Alice in Wonderland (1951) | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 18. | Chicken Run | 3.5/4 | 2.6/4 | |
| 19. | South Park: Bigger, Longer & Uncut | 3.5/4 | 2.9/4 |



