Top Horror
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Diabolique ( diaboliques, Les ) | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 2. | Dawn of the Dead (1979) | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 3. | The Haunting (1963) | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 4. | Cape Fear (1962) | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 5. | Night of the Living Dead (1968) | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 6. | Rosemary's Baby | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 7. | The Omen (1976) | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 8. | The Innocents (1961) | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 9. | The Shining (1980) | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 10. | Psycho (1998) | N/A | 1.9/4 | |
| 11. | Cat People (1942) | 3.5/4 | 2.7/4 | |
| 12. | Ringu | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 13. | The Silence of the Lambs | 3.5/4 | 3.4/4 | |
| 14. | Evil Dead 2 | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 15. | Saw | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 16. | Dead Alive ( Braindead ) | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 17. | The Invisible Man (1933) | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 18. | The Texas Chainsaw Massacre (1974) | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 19. | The Evil Dead (1983) | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 20. | Army of Darkness | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 21. | Shaun of the Dead | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 22. | Dracula (1931) | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 23. | Frankenstein (1931) | 3.0/4 | 3.2/4 | |
| 24. | Bride of Frankenstein | 3.0/4 | 3.1/4 |



