Top Sci-Fi
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | The Day the Earth Stood Still (1951) | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 2. | The Time Machine (1960) | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 3. | Blade Runner | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 4. | Terminator 2: Judgement Day | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 5. | Close Encounters of the Third Kind | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 6. | 12 Monkeys | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 7. | 2001: A Space Odyssey | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 8. | Aliens | 3.0/4 | 3.3/4 | |
| 9. | The Terminator | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 10. | Star Wars: Episode IV - A New Hope | 3.0/4 | 3.3/4 | |
| 11. | Akira | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 12. | Dark City (1998) | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 13. | Metropolis (1927) | 3.0/4 | 3.2/4 | |
| 14. | Re-Animator | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 15. | Equilibrium | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 16. | The Fly (1986) | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 17. | The Abyss | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 18. | Alien | 2.5/4 | 3.3/4 | |
| 19. | Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back | 2.5/4 | 3.4/4 | |
| 20. | The Thing from Another World | 2.5/4 | 2.7/4 |



