Best of the 1940s by sodapop

Best of the 1940s

# Movie Title Rating Overall Add
1. Bicycle Thieves ( Ladri di biciclette ) 4.0/4 3.2/4
2. Casablanca 4.0/4 3.3/4
3. Rebecca (1940) 4.0/4 3.1/4
4. The Treasure of the Sierra Madre 4.0/4 3.2/4
5. Stray Dog ( Nora inu ) 3.5/4 2.9/4
6. It's a Wonderful Life 3.5/4 3.3/4
7. Rope 4.0/4 3.1/4
8. Double Indemnity 3.5/4 3.3/4
9. The Grapes of Wrath 3.5/4 3.2/4
10. The Lost Weekend 4.0/4 3.0/4
11. Notorious (1946) 3.5/4 3.2/4
12. His Girl Friday 3.5/4 3.0/4
13. The Maltese Falcon (1941) 3.5/4 3.2/4
14. Shadow of a Doubt (1943) 3.5/4 3.1/4
15. The Lady Eve 3.5/4 3.0/4
16. Odd Man Out 3.5/4 2.9/4
17. Brief Encounter 3.5/4 3.0/4
18. The Philadelphia Story 3.5/4 3.2/4
19. The Red Shoes (1948) 3.5/4 3.1/4
20. Citizen Kane 3.0/4 3.3/4
21. The Ox-Bow Incident 3.5/4 3.1/4
22. High Sierra 3.5/4 2.8/4
23. Spellbound (1945) 3.5/4 2.8/4
24. Sergeant York 3.5/4 2.9/4
25. A Tree Grows in Brooklyn 3.5/4 3.0/4
26. The Shop Around the Corner 3.5/4 3.0/4
27. Foreign Correspondent 3.5/4 2.9/4
28. The Big Sleep (1946) 3.0/4 3.1/4
29. To Be or Not to Be (1942) 3.0/4 3.0/4
30. Out of the Past (1947) 3.0/4 3.1/4

Recent Comments

Allison
Allison
Movie God

Allison - wrote on 02/26/08 at 09:42 AM CT

Best of the 1940s comment

Great list! I love Casablanca, and I missed rating a few from the forties.

Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name