Best of the 1990s by sodapop

Best of the 1990s

# Movie Title Rating Overall Add
1. Goodfellas 3.5/4 3.4/4
2. The Silence of the Lambs 3.5/4 3.4/4
3. Fight Club 3.5/4 3.3/4
4. Reservoir Dogs 3.5/4 3.3/4
5. Ed Wood 3.5/4 3.0/4
6. American History X 3.5/4 3.2/4
7. The Player (1992) 4.0/4 2.9/4
8. Schindler's List 3.5/4 3.4/4
9. Terminator 2: Judgement Day 3.5/4 3.2/4
10. The Lion King (1994) 3.5/4 3.3/4
11. Man Bites Dog 3.5/4 2.7/4
12. Breaking the Waves 3.5/4 3.0/4
13. Sling Blade 3.5/4 3.1/4
14. Toy Story 4.0/4 3.3/4
15. Life is Beautiful ( vita è bella, La ) 3.5/4 3.2/4
16. Casino 3.5/4 3.2/4
17. Dark City (1998) 3.5/4 3.0/4
18. The Iron Giant 3.5/4 3.0/4
19. Saving Private Ryan 3.5/4 3.3/4
20. Scent of a Woman (1992) 3.5/4 2.9/4
21. The Sixth Sense 3.5/4 3.2/4
22. Glengarry Glen Ross 3.5/4 3.0/4
23. Professional, The ( Léon ) 3.0/4 3.3/4
24. The Fisher King 3.5/4 2.9/4
25. Waiting for Guffman 3.0/4 3.0/4
26. Magnolia 3.0/4 3.1/4
27. Unforgiven (1992) 3.0/4 3.3/4
28. Se7en 3.0/4 3.3/4
29. Pulp Fiction 3.0/4 3.4/4
30. 12 Monkeys 3.0/4 3.1/4

Recent Comments

Allison
Allison
Movie God

Allison - wrote on 02/26/08 at 09:42 AM CT

Best of the 1990s comment

I need to see Scent of a Woman! :)

Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name