Alfred Hitchcock
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Vertigo (1958) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 2. | Rope | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 3. | North by Northwest | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 4. | Rebecca (1940) | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 5. | Rear Window | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 6. | Strangers on a Train | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 7. | Shadow of a Doubt (1943) | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 8. | Notorious (1946) | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 9. | Psycho (1960) | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 10. | Suspicion (1941) | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 11. | Spellbound (1945) | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 12. | Foreign Correspondent | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 13. | The 39 Steps (1935) | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 14. | The Wrong Man (1956) | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 15. | Dial M for Murder | 3.0/4 | 3.2/4 | |
| 16. | The Trouble with Harry | 3.5/4 | 2.7/4 | |
| 17. | Frenzy | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 18. | The Lady Vanishes (1938) | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 19. | Lifeboat | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 20. | I Confess | 3.0/4 | 2.5/4 | |
| 21. | The Birds (1963) | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 22. | Mr. and Mrs. Smith (1941) | 3.0/4 | 2.5/4 | |
| 23. | Saboteur | 2.5/4 | 2.9/4 | |
| 24. | The Paradine Case | 2.0/4 | 2.4/4 | |
| 25. | Girl Was Young, The ( Young and Innocent ) | 2.0/4 | 2.6/4 | |
| 26. | To Catch a Thief | 2.0/4 | 3.0/4 | |
| 27. | Stage Fright (1950) | 2.0/4 | 2.7/4 |



