Great Film Years: 1939
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add | 
|---|---|---|---|---|
| 1. | Rules of the Game, The ( règle du jeu, La ) | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 2. | The Wizard of Oz (1939) | 3.0/4 | 3.2/4 | |
| 3. | Gone with the Wind | 3.0/4 | 3.2/4 | |
| 4. | Ninotchka | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 5. | Mr. Smith Goes to Washington | 3.0/4 | 3.2/4 | |
| 6. | Wuthering Heights (1939) | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 7. | Stagecoach (1939) | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 8. | Only Angels Have Wings | 2.5/4 | 2.9/4 | |
| 9. | The Roaring Twenties | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 10. | The Hunchback of Notre Dame (1939) | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 11. | Love Affair (1939) | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 12. | The Adventures of Sherlock Holmes | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 13. | Jesse James | 3.5/4 | 2.7/4 | 



