Great Film Years: 1940
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Rebecca (1940) | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 2. | The Philadelphia Story | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 3. | His Girl Friday | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 4. | The Grapes of Wrath | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 5. | The Shop Around the Corner | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 6. | Foreign Correspondent | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 7. | Fantasia | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 8. | The Letter (1940) | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 9. | The Great Dictator | 3.0/4 | 3.3/4 | |
| 10. | The Mark of Zorro (1940) | 3.0/4 | 2.6/4 | |
| 11. | Pinocchio (1940) | N/A | 3.0/4 | |
| 12. | Angel Street ( Murder in Thornton Square, The ) | 3.0/4 | 2.4/4 | |
| 13. | Waterloo Bridge (1940) | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 14. | The Bank Dick | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 15. | My Favorite Wife | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 16. | The Great McGinty | 3.0/4 | 2.6/4 |



