Top Robin Williams
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | The Fisher King | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 2. | What Dreams May Come | 4.0/4 | 2.7/4 | |
| 3. | Mrs. Doubtfire | 4.0/4 | 2.7/4 | |
| 4. | Death to Smoochy | 4.0/4 | 2.4/4 | |
| 5. | Jack | 4.0/4 | 2.0/4 | |
| 6. | Dead Poets' Society | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 7. | Aladdin (1992) | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 8. | Patch Adams | 4.0/4 | 2.4/4 | |
| 9. | The Final Cut (2004) | 3.5/4 | 2.2/4 | |
| 10. | One Hour Photo | 3.5/4 | 2.6/4 | |
| 11. | Jumanji (1995) | 4.0/4 | 2.6/4 | |
| 12. | Hook (1991) | 3.5/4 | 2.5/4 | |
| 13. | Bicentennial Man | 3.0/4 | 2.3/4 | |
| 14. | Insomnia (2002) | 3.5/4 | 2.7/4 | |
| 15. | Man of the Year (2006) | 3.5/4 | 2.0/4 | |
| 16. | Robin Williams: Live on Broadway | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 17. | Popeye | 3.5/4 | 2.0/4 | |
| 18. | Moscow on the Hudson | 3.0/4 | 2.6/4 | |
| 19. | Toys (1992) | 3.5/4 | 1.9/4 | |
| 20. | Fathers' Day (1997) | 3.5/4 | 1.7/4 | |
| 21. | Good Will Hunting | 3.0/4 | 3.2/4 | |
| 22. | Boulevard | 2.5/4 | 2.6/4 | |
| 23. | The Aristocrats | 3.0/4 | 2.4/4 | |
| 24. | The Birdcage | 2.5/4 | 2.7/4 | |
| 25. | Flubber | 2.5/4 | 2.0/4 |



