Top Movie List by sotja

Top Movie List

# Movie Title Rating Overall Add
1. Fight Club 4.0/4 3.3/4
2. One Flew Over the Cuckoo's Nest 4.0/4 3.4/4
3. Pulp Fiction 4.0/4 3.4/4
4. American History X 4.0/4 3.2/4
5. It's a Wonderful Life 4.0/4 3.3/4
6. Good Will Hunting 4.0/4 3.2/4
7. Apocalypse Now 3.5/4 3.3/4
8. Donnie Darko 4.0/4 3.0/4
9. Seventh Seal, The ( Det Sjunde inseglet ) 4.0/4 3.2/4
10. The Hustler (1961) 4.0/4 3.2/4
11. The Elephant Man 4.0/4 3.2/4
12. Once Upon a Time in America 4.0/4 3.2/4
13. Dead Poets' Society 4.0/4 3.1/4
14. Five Easy Pieces 4.0/4 3.0/4
15. Trainspotting 4.0/4 3.1/4
16. Bicycle Thieves ( Ladri di biciclette ) 4.0/4 3.2/4
17. Ran 4.0/4 3.2/4
18. Metropolis (1927) 4.0/4 3.2/4
19. The Killing (1956) 4.0/4 3.2/4
20. Paths of Glory 4.0/4 3.3/4
21. Amores Perros ( Love's a Bitch ) 4.0/4 3.1/4
22. Wings of Desire ( Himmel über Berlin, Der ) 4.0/4 3.1/4
23. Se7en 4.0/4 3.3/4
24. Rear Window 4.0/4 3.3/4
25. Taxi Driver (1976) 4.0/4 3.3/4
26. The Matrix 4.0/4 3.2/4
27. Blade Runner 4.0/4 3.2/4
28. Terminator 2: Judgement Day 4.0/4 3.2/4
29. 2001: A Space Odyssey 3.5/4 3.1/4
30. The Terminator 4.0/4 3.1/4
31. ET: The Extra-Terrestrial 4.0/4 3.1/4
32. Wall-E 4.0/4 3.2/4
33. A Clockwork Orange 4.0/4 3.1/4
34. Planet of the Apes (1968) 4.0/4 3.1/4
35. Super 8 3.5/4 2.8/4
36. Psycho (1960) 3.5/4 3.3/4
37. The Thing (1982) 4.0/4 3.2/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name