Movies I Own by Cake

Movies I Own

# Movie Title Rating Overall Add
1. The Grudge (2004) 2.0/4 2.2/4
2. Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 4.0/4 2.8/4
3. Drag Me to Hell 4.0/4 2.7/4
4. Iron Man (2008) 4.0/4 3.1/4
5. Iron Man 2 4.0/4 2.8/4
6. Sherlock Holmes (2009) 4.0/4 2.9/4
7. Sleepy Hollow 3.5/4 2.8/4
8. Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 4.0/4 3.1/4
9. Pirates of the Caribbean: At Worlds End 4.0/4 2.7/4
10. Bug (2007) 0.5/4 2.4/4
11. The Hills Have Eyes II (2007) 2.5/4 2.1/4
12. Call of the Wild (2009) 3.0/4 3.0/4
13. Eight Below 3.0/4 2.6/4
14. Snow Dogs 2.5/4 2.0/4
15. Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 4.0/4 3.3/4
16. Eragon 4.0/4 1.8/4
17. The Illusionist (2006) 4.0/4 2.9/4
18. Snow Buddies 1.5/4 1.8/4
19. Balto 2.5/4 2.8/4
20. The Passion of the Christ 4.0/4 2.7/4
21. Ginger Snaps Back: The Beginning 1.5/4 2.5/4
22. Shrek 4.0/4 3.1/4
23. Shrek 2 4.0/4 2.8/4
24. Shrek Forever After 4.0/4 2.6/4
25. Shark Tale 3.5/4 2.3/4
26. 2012 4.0/4 2.5/4
27. Open Season (2006) 4.0/4 2.4/4
28. Open Season 2 4.0/4 2.3/4
29. Cats & Dogs 2.5/4 1.8/4
30. Shorts 3.5/4 2.3/4
31. Valkyrie 4.0/4 2.7/4
32. I Am Legend 4.0/4 2.8/4
33. The Wizard of Oz (1939) 4.0/4 3.2/4
34. The Matrix 4.0/4 3.2/4
35. Jurassic Park 2.5/4 3.2/4
36. The Lion King (1994) 4.0/4 3.3/4
37. Titanic (1997) 1.0/4 3.0/4
38. The Dark Knight 4.0/4 3.4/4
39. Batman Begins 3.5/4 3.1/4
40. The Ring (2002) 3.5/4 2.7/4
41. The Thing (1982) N/A 3.2/4
42. A Few Good Men N/A 3.0/4
43. The Bourne Ultimatum 4.0/4 3.2/4
44. The Prestige (2006) 4.0/4 3.1/4
45. Enter the Dragon 2.5/4 3.1/4
46. A Nightmare on Elm Street (1984) 3.5/4 3.0/4
47. Collateral 2.5/4 2.9/4
48. Terminator 2: Judgement Day N/A 3.2/4
49. ET: The Extra-Terrestrial 1.5/4 3.1/4
50. Wall-E 1.0/4 3.2/4
51. The Fifth Element 0.5/4 2.9/4
52. Planet of the Apes (1968) 4.0/4 3.1/4
53. Minority Report N/A 2.9/4
54. Men in Black (1997) 4.0/4 2.8/4
55. Independence Day (1996) 4.0/4 2.8/4
56. The Transformers (2007) 4.0/4 2.8/4
57. Pitch Black 2.5/4 2.8/4
58. The Matrix Reloaded 4.0/4 2.6/4
59. I, Robot 4.0/4 2.7/4
60. Cloverfield 2.0/4 2.6/4
61. 28 Weeks Later 1.5/4 2.7/4
62. The Matrix Revolutions 4.0/4 2.5/4
63. Terminator Salvation 4.0/4 2.6/4
64. Die Hard 3.0/4 3.3/4
65. Professional, The ( Léon ) N/A 3.3/4
66. The Wicker Man (2006) 1.5/4 1.5/4
67. Howl's Moving Castle ( Hauru no ugoku shiro ) N/A 3.2/4
68. Crouching Tiger, Hidden Dragon ( Wo hu cang long ) 2.5/4 3.0/4
69. Stardust (2007) 4.0/4 2.9/4
70. The Lost Boys 4.0/4 2.9/4
71. Cast Away (2000) 4.0/4 3.0/4
72. Hero ( Ying xiong ) N/A 3.0/4
73. The Mummy (1999) 4.0/4 2.7/4
74. National Treasure 3.0/4 2.7/4
75. Cinderella (1950) N/A 2.9/4
76. The Incredible Hulk 4.0/4 2.7/4
77. A Charlie Brown Thanksgiving 4.0/4 2.9/4
78. Charlotte's Web (1973) N/A 2.9/4
79. A Grand Day Out with Wallace and Gromit 2.5/4 2.9/4
80. Meet the Robinsons 4.0/4 2.8/4
81. Robin Hood (1973) 4.0/4 3.0/4
82. Dr. Seuss' Horton Hears a Who! 3.0/4 2.7/4
83. Bolt 4.0/4 2.7/4
84. Monster House 4.0/4 2.6/4
85. Chicken Run 4.0/4 2.6/4
86. Lilo & Stitch (2002) 4.0/4 2.7/4
87. Monsters vs. Aliens 4.0/4 2.6/4
88. Flushed Away 2.5/4 2.6/4
89. Mystic River N/A 3.1/4
90. Gandhi 4.0/4 3.1/4
91. Frosty the Snowman N/A 2.7/4
92. Over the Hedge (2006) N/A 2.6/4
93. Babe (1995) 4.0/4 2.7/4
94. The Burbs 4.0/4 2.6/4
95. The Lion King 1 1/2 2.5/4 2.6/4
96. Little Monsters (1989) 4.0/4 2.4/4
97. Cheaper by the Dozen (2003) N/A 2.3/4
98. How the Grinch Stole Christmas (2000) 4.0/4 2.3/4
99. Yours, Mine and Ours (1968) N/A 2.6/4
100. The Shaggy Dog (1959) N/A 2.4/4
101. Daddy Day Care N/A 2.2/4
102. My Dog Skip 4.0/4 2.6/4
103. The Secret Garden (1993) N/A 2.9/4
104. The Perfect Holiday N/A 2.5/4
105. The Village (2004) 0.5/4 2.4/4
106. Pink Panther 2 N/A 2.2/4
107. Dead Silence N/A 2.5/4
108. The Invisible N/A 2.3/4
109. A River Runs Through It N/A 2.8/4
110. Underworld (2003) N/A 2.8/4
111. Superman Returns 4.0/4 2.5/4
112. Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events 4.0/4 2.5/4
113. Underworld: Rise of the Lycans N/A 2.7/4
114. Clash of the Titans (2010) N/A 2.4/4
115. The League of Extraordinary Gentlemen N/A 2.0/4
116. Lady in the Water N/A 2.1/4
117. The Wiz N/A 2.2/4
118. Hulk 4.0/4 2.1/4
119. Blood and Chocolate N/A 2.3/4
120. Ghost Rider (2007) N/A 1.9/4
121. The Hot Chick N/A 1.8/4
122. Cursed (2005) N/A 2.0/4
123. Skinwalkers (2007) N/A 1.9/4
124. Corpse Bride 4.0/4 2.8/4
125. Despicable Me 4.0/4 3.1/4
126. Cloudy with a Chance of Meatballs N/A 2.7/4
127. Bee Movie 4.0/4 2.4/4
128. A Christmas Carol (2009) 4.0/4 2.7/4
129. Hoodwinked 4.0/4 2.3/4
130. James and the Giant Peach 4.0/4 2.7/4
131. Chicken Little (2005) 4.0/4 2.2/4
132. Valiant (2005) 4.0/4 2.3/4
133. The Wild (2006) 4.0/4 2.0/4
134. Casper: A Spirited Beginning 3.5/4 2.6/4
135. Kingdom of Heaven 2.5/4 2.7/4
136. Lord of the Rings: The Return of the King 3.5/4 3.4/4
137. Lord of the Rings: The Two Towers 3.5/4 3.3/4
138. Dances with Wolves 3.0/4 3.1/4
139. Time Changer 4.0/4 2.8/4
140. V for Vendetta 2.5/4 3.0/4
141. Cold Mountain 4.0/4 2.7/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name