Top Movie List by Kina

Top Movie List

# Movie Title Rating Overall Add
1. The Dark Knight 4.0/4 3.4/4
2. The Matrix 4.0/4 3.2/4
3. Inception 4.0/4 3.3/4
4. The Wizard of Oz (1939) 4.0/4 3.2/4
5. The Bourne Identity (2002) 4.0/4 3.1/4
6. The Bourne Ultimatum 4.0/4 3.2/4
7. Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 4.0/4 3.1/4
8. Professional, The ( Léon ) 4.0/4 3.3/4
9. Iron Man (2008) 4.0/4 3.1/4
10. Some Like It Hot (1959) 4.0/4 3.2/4
11. The Elephant Man 4.0/4 3.2/4
12. ET: The Extra-Terrestrial 4.0/4 3.1/4
13. Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1 4.0/4 3.1/4
14. Ben-Hur (1959) 4.0/4 3.2/4
15. Raise the Red Lantern ( Da hong deng long gao gao gua ) 4.0/4 3.2/4
16. Gandhi 4.0/4 3.1/4
17. Enter the Dragon 4.0/4 3.1/4
18. Groundhog Day 4.0/4 3.0/4
19. The Birds (1963) 4.0/4 3.1/4
20. Misery 4.0/4 3.1/4
21. The Ten Commandments (1956) 4.0/4 3.1/4
22. Invasion of the Body Snatchers (1956) 4.0/4 3.0/4
23. Planet of the Apes (1968) 4.0/4 3.1/4
24. Hero ( Ying xiong ) 4.0/4 3.0/4
25. Road to Perdition 4.0/4 3.0/4
26. The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford 4.0/4 2.9/4
27. Imitation of Life (1959) 4.0/4 3.0/4
28. Titanic (1953) 4.0/4 2.8/4
29. Kung Fu Hustle 4.0/4 3.0/4
30. The Queen (2006) 4.0/4 2.9/4
31. The Illusionist (2006) 4.0/4 2.9/4
32. Sherlock Holmes (2009) 4.0/4 2.9/4
33. Iron Man 2 4.0/4 2.8/4
34. Sleepy Hollow 4.0/4 2.8/4
35. The Karate Kid (2010) 4.0/4 2.7/4
36. Man on Fire (1987) 4.0/4 2.8/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name