Top Movie List
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Saving Private Ryan | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 2. | The Shawshank Redemption | 4.0/4 | 3.5/4 | |
| 3. | American History X | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 4. | American Beauty | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 5. | The Godfather | 4.0/4 | 3.5/4 | |
| 6. | Mystic River | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 7. | Citizen Kane | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 8. | Chinatown | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 9. | Fight Club | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 10. | Braveheart (1995) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 11. | Crash (2005) | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 12. | Schindler's List | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 13. | Forrest Gump | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 14. | It's a Wonderful Life | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 15. | The Wizard of Oz (1939) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 16. | Star Wars: Episode IV - A New Hope | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 17. | All Quiet on the Western Front (1930) | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 18. | The Usual Suspects | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 19. | Eternal Sunshine of the Spotless Mind | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 20. | Pan's Labyrinth ( laberinto del fauno, El ) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 21. | The Grapes of Wrath | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 22. | Sunset Boulevard | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 23. | Platoon | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 24. | Alien | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 25. | Aliens | 3.5/4 | 3.3/4 |



