Top Fantasy
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | The Wizard of Oz (1939) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 2. | It's a Wonderful Life | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 3. | Star Wars: Episode IV - A New Hope | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 4. | Lord of the Rings: The Return of the King | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 5. | Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 6. | Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 7. | Pan's Labyrinth ( laberinto del fauno, El ) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 8. | Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 9. | Lord of the Rings: The Two Towers | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 10. | Toy Story | 3.0/4 | 3.3/4 | |
| 11. | Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 12. | Toy Story 2 | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 13. | Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 14. | Star Wars: Episode II - Attack of the Clones | 2.0/4 | 2.4/4 | |
| 15. | Star Wars: Episode I - The Phantom Menace | 1.5/4 | 2.4/4 |



