Top Movie List by The_Watchman

Top Movie List

# Movie Title Rating Overall Add
1. Taxi Driver (1976) 4.0/4 3.3/4
2. Blade Runner 4.0/4 3.2/4
3. Seventh Seal, The ( Det Sjunde inseglet ) 4.0/4 3.2/4
4. Minority Report 4.0/4 2.9/4
5. Pulp Fiction 4.0/4 3.4/4
6. Once Upon a Time in the West 4.0/4 3.2/4
7. Ran 4.0/4 3.2/4
8. Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb 4.0/4 3.2/4
9. Persona ( Kinematografi ) 4.0/4 3.2/4
10. Metropolis (1927) 4.0/4 3.2/4
11. Punch Drunk Love 4.0/4 2.8/4
12. McCabe & Mrs. Miller 4.0/4 2.9/4
13. The Third Man 4.0/4 3.2/4
14. Professional, The ( Léon ) 4.0/4 3.3/4
15. The Long Goodbye 4.0/4 3.1/4
16. Down by Law 4.0/4 2.9/4
17. Miller's Crossing 4.0/4 3.0/4
18. City of God ( Cidade de Deus ) 4.0/4 3.3/4
19. Rules of the Game, The ( règle du jeu, La ) 4.0/4 2.9/4
20. Aguirre, Wrath of God ( Aguirre, der Zorn Gottes ) 4.0/4 3.2/4
21. Good, the Bad and the Ugly, The ( buono, il brutto, il cattivo, Il ) 4.0/4 3.4/4
22. The Lady Vanishes (1938) 4.0/4 3.0/4
23. Rushmore 4.0/4 3.0/4
24. Dark City (1998) 4.0/4 3.0/4
25. Hard Boiled ( Lat sau san taam ) 4.0/4 2.9/4
26. Crimes and Misdemeanors 4.0/4 3.0/4
27. Raging Bull 4.0/4 3.3/4
28. Django (1966) 4.0/4 2.8/4
29. Bringing Out the Dead 4.0/4 2.6/4
30. Harakiri ( Seppuku ) 4.0/4 3.3/4
31. Monty Python's Life of Brian 4.0/4 3.1/4
32. Princess Mononoke ( Mononoke-hime ) 4.0/4 3.2/4
33. Raising Arizona 4.0/4 2.9/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name