Top Movie List by kangadoodoo

Top Movie List

# Movie Title Rating Overall Add
1. Jurassic Park 4.0/4 3.2/4
2. Vertigo (1958) 4.0/4 3.2/4
3. Pulp Fiction 4.0/4 3.4/4
4. Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 4.0/4 3.4/4
5. Schindler's List 4.0/4 3.4/4
6. Good, the Bad and the Ugly, The ( buono, il brutto, il cattivo, Il ) 4.0/4 3.4/4
7. The Shining (1980) 4.0/4 3.3/4
8. The Silence of the Lambs 4.0/4 3.4/4
9. Star Wars: Episode IV - A New Hope 4.0/4 3.3/4
10. Goodfellas 4.0/4 3.4/4
11. One Flew Over the Cuckoo's Nest 4.0/4 3.4/4
12. Mulholland Drive 4.0/4 3.0/4
13. Saving Private Ryan 4.0/4 3.3/4
14. JFK 4.0/4 3.0/4
15. The Shawshank Redemption 4.0/4 3.5/4
16. Fanny and Alexander 4.0/4 3.1/4
17. A Clockwork Orange 4.0/4 3.1/4
18. Aguirre, Wrath of God ( Aguirre, der Zorn Gottes ) 4.0/4 3.2/4
19. City of God ( Cidade de Deus ) 4.0/4 3.3/4
20. Kill Bill: Volume 2 4.0/4 3.0/4
21. 2001: A Space Odyssey 4.0/4 3.1/4
22. Passion of Joan of Arc, The ( passion de Jeanne d'Arc, La ) 4.0/4 3.2/4
23. Empire of the Sun 4.0/4 3.0/4
24. Memento 4.0/4 3.2/4
25. Double Indemnity 4.0/4 3.3/4
26. Lord of the Rings: The Return of the King 4.0/4 3.4/4
27. Rear Window 4.0/4 3.3/4
28. North by Northwest 4.0/4 3.3/4
29. Psycho (1960) 4.0/4 3.3/4
30. Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 4.0/4 3.2/4
31. Casablanca 4.0/4 3.3/4
32. Jaws 4.0/4 3.2/4
33. Stalker 4.0/4 3.2/4
34. Apocalypse Now 4.0/4 3.3/4
35. Scenes from a Marriage ( Scener ur ett äktenskap ) 4.0/4 3.0/4
36. Come and See ( Idi i smotri ) 4.0/4 3.0/4
37. Eternal Sunshine of the Spotless Mind 4.0/4 3.1/4
38. Taxi Driver (1976) 4.0/4 3.3/4
39. There Will Be Blood 4.0/4 3.1/4
40. Raiders of the Lost Ark 4.0/4 3.3/4
41. The Godfather: Part II 4.0/4 3.4/4
42. Black Narcissus 4.0/4 3.0/4
43. Raging Bull 4.0/4 3.3/4
44. Heat (1995) 3.5/4 3.2/4
45. Best of Youth, The ( Meglio gioventù, La ) 4.0/4 3.2/4
46. Army of Shadows ( armée des ombres, L' ) 4.0/4 3.0/4
47. Red Circle, The ( cercle rouge, Le ) 4.0/4 3.1/4
48. Wages of Fear, The ( salaire de la peur, Le ) (1953) 4.0/4 3.2/4
49. 400 Blows, The ( quatre cents coups, Les ) 4.0/4 3.2/4
50. Breathless (1983) N/A 2.0/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name