Spy Films by SIngli6

Spy Films

# Movie Title Rating Overall Add
1. Army of Shadows ( armée des ombres, L' ) 4.0/4 3.0/4
2. Conformist, The ( conformista, Il ) 4.0/4 3.1/4
3. The Spy Who Came in from the Cold 4.0/4 2.8/4
4. Foreign Correspondent 4.0/4 2.9/4
5. The Lady Vanishes (1938) 4.0/4 3.0/4
6. The Manchurian Candidate (1962) 3.5/4 3.1/4
7. On Her Majesty's Secret Service 3.5/4 2.7/4
8. Charade (1963) 3.5/4 3.1/4
9. Goldfinger 3.5/4 3.1/4
10. Munich 3.5/4 3.0/4
11. The Bourne Identity (2002) 3.5/4 3.1/4
12. North by Northwest 3.5/4 3.3/4
13. Clear and Present Danger 3.0/4 2.8/4
14. The Day of the Jackal 3.0/4 2.9/4
15. From Russia with Love 3.0/4 3.0/4
16. Notorious (1946) 3.0/4 3.2/4
17. Tinker Tailor Soldier Spy 3.0/4 2.7/4
18. Ronin 3.0/4 2.7/4
19. Thunderball 3.0/4 2.8/4
20. Zero Dark Thirty 3.0/4 3.1/4
21. The Man with the Golden Gun 3.0/4 2.7/4
22. Bridge of Spies 3.0/4 3.1/4
23. The Man Who Knew Too Much (1956) 3.0/4 2.8/4
24. Casino Royale (2006) 3.0/4 3.1/4
25. No Time to Die 3.0/4 3.0/4
26. Skyfall 3.0/4 3.1/4
27. Spectre (2015) 3.0/4 2.7/4
28. The International 3.0/4 2.6/4
29. Mission: Impossible III 3.0/4 2.7/4
30. A View to a Kill 3.0/4 2.2/4
31. The Living Daylights 3.0/4 2.5/4
32. Mission: Impossible - Ghost Protocol 3.0/4 3.0/4
33. Allied 3.0/4 2.5/4
34. The Bourne Ultimatum 3.0/4 3.2/4
35. Mission: Impossible - Rogue Nation 3.0/4 3.0/4
36. Rendition 3.0/4 2.5/4
37. Octopussy 3.0/4 2.5/4
38. Dr. No 3.0/4 2.8/4
39. Quantum of Solace 3.0/4 2.6/4
40. Mission: Impossible 3.0/4 2.8/4
41. License to Kill 3.0/4 2.6/4
42. Sabotage (1937) 3.0/4 2.8/4
43. Vantage Point 3.0/4 2.3/4
44. Live and Let Die 3.0/4 2.7/4
45. Tomorrow Never Dies 3.0/4 2.7/4
46. Topaz (1969) 3.0/4 2.5/4
47. Torn Curtain 3.0/4 2.4/4
48. Green Zone 3.0/4 2.6/4
49. Patriot Games 3.0/4 2.8/4
50. The Hitman's Bodyguard 3.0/4 2.6/4
51. The Protégé (2021) 3.0/4 2.4/4
52. The Sum of All Fears 3.0/4 2.4/4
53. Kingsman: The Secret Service 3.0/4 3.0/4
54. Mission: Impossible - Fallout 2.5/4 3.2/4
55. Our Kind of Traitor 2.5/4 2.7/4
56. Saboteur 2.5/4 2.9/4
57. The Bourne Supremacy 3.0/4 3.1/4
58. Jack Ryan: Shadow Recruit 2.5/4 2.5/4
59. Unknown (2011) 2.5/4 2.6/4
60. Jason Bourne 2.5/4 2.5/4
61. The Man from U.N.C.L.E. 2.5/4 2.8/4
62. True Lies 2.5/4 2.8/4
63. Goldeneye 2.5/4 2.8/4
64. The Spy Who Loved Me 2.5/4 2.8/4
65. Mission: Impossible - Dead Reckoning - Part One 2.5/4 3.1/4
66. The Rhythm Section 2.5/4 2.1/4
67. Secret Agent (1936) 2.5/4 2.3/4
68. Funeral in Berlin 2.5/4 2.6/4
69. The Man Who Knew Too Much (1935) 2.5/4 2.6/4
70. The Ipcress File 2.5/4 2.7/4
71. The 39 Steps (1935) 2.5/4 3.1/4
72. The Bourne Legacy 2.5/4 2.7/4
73. Collateral Damage 2.5/4 2.3/4
74. Kingsman: The Golden Circle 2.5/4 2.5/4
75. Red (2010) 2.5/4 2.9/4
76. Operation Fortune: Ruse de guerre 2.0/4 2.5/4
77. Lust, Caution 2.0/4 2.6/4
78. Ministry of Fear 2.0/4 2.8/4
79. Duplicity 2.0/4 2.2/4
80. You Only Live Twice 2.0/4 2.8/4
81. Moonraker (1979) 2.0/4 2.3/4
82. The November Man 2.0/4 2.4/4
83. Hitman (2007) 2.0/4 2.2/4
84. Die Another Day 2.0/4 2.3/4
85. Mission: Impossible - The Final Reckoning 2.0/4 2.9/4
86. Mission: Impossible II 2.0/4 2.4/4
87. For Your Eyes Only 2.0/4 2.5/4
88. The World is Not Enough 2.0/4 2.5/4
89. The Jackal (1997) 2.0/4 2.4/4
90. Ice Station Zebra 1.5/4 2.4/4
91. Hitman: Agent 47 1.5/4 2.0/4
92. Diamonds Are Forever 1.5/4 2.7/4
93. Red Sparrow 1.5/4 2.6/4
94. Never Say Never Again 1.0/4 2.4/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name