Movies from 2013 I've seen
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Spring Breakers | 3.0/4 | 2.3/4 | |
| 2. | The Conjuring | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 3. | Sinister | 2.0/4 | 2.8/4 | |
| 4. | The Wolverine | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 5. | Gravity | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 6. | Frances Ha | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 7. | Kon-Tiki ( 2013 ) | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 8. | Side Effects (2013) | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 9. | Crystal Fairy and the Magical Cactus | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 10. | This is the End | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 11. | Frozen (2013) | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 12. | Before Midnight (2013) | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 13. | The Great Gatsby (2013) | 2.5/4 | 2.7/4 | |
| 14. | Rush (2013) | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 15. | Upstream Color | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 16. | Stoker (2013) | 3.5/4 | 2.7/4 | |
| 17. | Short Term 12 | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 18. | Square, The ( Al Midan ) | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 19. | The Wolf of Wall Street | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 20. | American Hustle | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 21. | 42 | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 22. | Kings of Summer, The ( Toy's House ) | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 23. | Nebraska | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 24. | The Croods | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 25. | Inside Llewyn Davis | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 26. | 12 Years a Slave | 3.0/4 | 3.3/4 | |
| 27. | Lone Survivor | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 28. | Mistaken for Strangers | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 29. | The Spectacular Now | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 30. | Philomena | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 31. | Her | 3.0/4 | 3.2/4 | |
| 32. | Metro Manila | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 33. | In a World... | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 34. | Mama (2013) | 3.0/4 | 2.6/4 | |
| 35. | Mud | 3.0/4 | 3.0/4 |



