Movies from 2014 I've seen
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | The Lego Movie | N/A | 3.1/4 | |
| 2. | Mitt | 3.5/4 | 2.4/4 | |
| 3. | Nymphomaniac: Volume I | 2.5/4 | 2.8/4 | |
| 4. | The Grand Budapest Hotel | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 5. | The Boxtrolls | 1.5/4 | 2.7/4 | |
| 6. | The Book of Life (2014) | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 7. | Neighbors (2014) | 2.5/4 | 2.5/4 | |
| 8. | Gone Girl | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 9. | Big Hero 6 | 3.0/4 | 3.2/4 | |
| 10. | Oculus | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 11. | The One I Love | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 12. | Under the Skin (2014) | 2.5/4 | 2.9/4 | |
| 13. | Boyhood | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 14. | Maleficent | 2.0/4 | 2.8/4 | |
| 15. | Blue Ruin | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 16. | Snowpiercer | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 17. | The Babadook | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 18. | The Hundred-Foot Journey | 2.5/4 | 2.7/4 | |
| 19. | Chef (2014) | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 20. | Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance) | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 21. | Whiplash (2014) | 3.5/4 | 3.4/4 | |
| 22. | Nightcrawler | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 23. | Interstellar | 3.0/4 | 3.2/4 | |
| 24. | Honeymoon (2014) | 3.0/4 | 2.7/4 |



